Aktualności

Intencje mszalne od 7 do 13 października 2019r.

Poniedziałek – godz. 17.00 –  śp. Małgorzata Leśniak/11r.śm./

Wtorek –  godz. 7.00 – Za parafian

godz. 17.00 – śp. Helena i Franciszek Burda i córki

Środa  – godz. 17.00 – śp. Kazimierz Leśniak/10r.śm./

Czwartek  – godz. 7.00  – Za parafian

godz. 17.00 – śp. Jadwiga i Czesław Windak

Piątek – godz. 17.00 – śp. Teresa Cygan

Sobota – godz. 17.00 –  śp. Maria i Wacław Skrobek

Niedziela – godz. 8.00 –  śp. Zofia Windak z rodzicami i teściami

godz. 10.30 –

godz.15.00 –  śp. Marian Cygan

Intencje mszalne od 14 do 20 października 2019r.

Poniedziałek – godz. 17.00 –  śp. Waldemar Dańda

Wtorek –  godz. 7.00 – Za parafian

godz. 17.00 – śp. Teresa Cygan

Środa  – godz. 17.00 – śp. Jan Czajczyk

Czwartek  – godz. 7.00  – śp. Władysław i Janina Kaczor

godz. 17.00 – śp. Rozalia i Michał Marcinek

Piątek – godz. 17.00 – śp. Rozalia i Michał Marcinek

Sobota – godz. 17.00 –  śp. Teresa Cygan

Niedziela – godz. 8.00 –  śp. Teresa Cygan

godz. 10.30 – śp. Józefa i Tadeusz Półtorak

godz.15.00 –  śp. Józef  Kaczor

Ogłoszenia na dwudziestą siódmą Niedzielę zwykłą

1.Kalendarz liturgiczny:

Poniedziałek – NMP Różańcowej

Środa – błog. Wincentego Kadłubka, biskupa

Piątek – św. Jana XXIII, papieża

Sobota – błog. Jana Beyzyma, kapłana

2.Kancelaria parafialna czynna w dni powszednie z wyjątkiem poniedziałku do pół godziny po Mszy św.

3.W środę  Nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy po Mszy św. o godz. 17.00. Przynosimy prośby i dziękczynienia.

4.Pod koniec każdego miesiąca rozdajemy  za darmo 200 sztuk gazety ewangelizacyjnej pt. „dobre nowiny”. Zachęcam do dobrej i ciekawej lektury.

5.Proszę o segregację śmieci na naszym cmentarzu. Sztuczne kwiaty, wypalone wkłady do zniczy, doniczki wrzucamy do foliowych worków. Szkło składamy do plastikowych beczek a ziemię i uschnięte kwiaty przerzucamy na drugą część cmentarza.

6.Trwają nabożeństwa różańcowe , które są odprawiane w dni powszednie o godz. 16.30 i w niedziele o godz. 14.30. Zachęcam do licznego udziału szczególnie dzieci. W niedzielę października od godz. 14.00 do 14.30 będzie możliwość indywidualnej adoracji Najświętszego Sakramentu.

7.W soboty i niedziele października różaniec będzie prowadzony przez małżeństwa lub rodziny. Osoby chętne proszę o zapisywanie się w kancelarii na konkretny dzień.

8.W naszej parafii działa Grupa Wsparcia Modlitewnego dla osób potrzebujących modlitwy w trudnych sytuacjach życiowych. O taką modlitwę można prosić przysyłając prośbę poprzez SMS na numer 511 091 972.

9.Spotkania przed bierzmowaniem:

– klasa 8 – poniedziałek o godz. 17.30

– klasa 6 – gr. II – środa o godz.15.30

– klasa I /szkoła średnia/ – piątek o godz. 19.00

10.W przyszłą niedzielę po Mszach św. zbiórka na Fundację Dzieło Nowego Tysiąclecia – 19 Dzień Papieski

11.Spotkanie organizacyjne nowej Rady Parafialnej w sobotę 12 października po Mszy św. o godz. 17.00.

12.Podziękowanie za naprawienie studzienki koło kościoła.

13.Zapraszam do biblioteki parafialnej.

14.Życzenia dla parafian i gości.

W sobotę – 14 września 2019 roku w Święto Podwyższenia Krzyża

„Koźmice pod krzyżem”.

W ostatnim czasie wzmogły się ataki na Kościół ze strony antychrześcijańskich środowisk.    W Polsce miały miejsce wydarzenia, które wcześniej były nie do pomyślenia lub zdarzały się niezmiernie rzadko: bluźnierstwa, znieważanie sakramentów i profanacja świętych wizerunków, pożary świątyń, napaści na kościoły oraz księży, na małżeństwa i rodziny, ośmieszanie wartości chrześcijańskich, czy szerzące się antychrześcijańskie ideologie przeciwne nauczaniu Kościoła. Usłyszeliśmy też o księżach popełniających samobójstwa i porzucających stan kapłański. Na całym świecie ma miejsce masowe odejście od wiary. To co dotychczas było jasno nazywane grzechem staje się przedmiotem debaty. Tę listę można by jeszcze wydłużać. Lepiej jednak zadać sobie pytanie:              Co możemy teraz zrobić? Jesteśmy chrześcijanami, ludźmi nadziei i znamy siłę modlitwy. A znakiem zwycięstwa jest dla nas Krzyż Chrystusa.        Dlatego zapraszamy wszystkich na wspólną modlitwę w blasku Krzyża Chrystusowego. Organizatorzy modlitwy „Polska pod Krzyżem” Organizatorami „Polski pod Krzyżem” były diecezja włocławska i Fundacja Solo Dios Basta, która wcześniej organizowała m.in. „Różaniec do granic” i „Wielką pokutę”. Wydarzenie „Polska pod Krzyżem” było wypełnieniem testamentu duchowego św. Jana Pawła II, który w 1997 r. wzywał do obrony krzyża „od Tatr aż do Bałtyku”. Główne uroczystości odbyły się w na lotnisku Włocławek –  Kruszyn, gdzie ponad 60 tys. osób uczestniczyło we mszy świętej. Akcja modlitewna „Polska pod Krzyżem” odbywała się także w wielu parafiach w całej Polsce i za granicą. W duchowej łączności ze zgromadzonymi byli również wierni i z naszej parafii, którzy manifestując swoje przywiązanie do wartości chrześcijańskich modlili się o potrzebne łaski dla swoich rodzin, bliskich, kapłanów, dla przyjaciół i nieprzyjaciół Kościoła i naszej Ojczyzny.

W sobotę 14 września 2019 roku o godz.17.00 uroczystą modlitwę rozpoczęła adoracja Najświętszego Sakramentu. Pół godziny później odmówiliśmy Koronkę do Bożego Miłosierdzia. Głównym punktem uroczystości modlitewnych była uroczysta Msza święta o godz. 18.00 z kazaniem ks. proboszcza Milana.

W homilii poświęconej krzyżowi ks. Milan powiedział między innymi, że na drzewie krzyża, Bóg pokazał światu, jak bardzo umiłował wszystkich ludzi, wydając za nich swojego Syna (…) Krzyż, główny symbol chrześcijaństwa, towarzyszył Polsce we wszystkich ważnych chwilach jej dziejów. W czasach trudnych, podczas rozbiorów, wojen i okupacji niemieckiej i sowieckiej krzyż stawał się symbolem walki o wolność, wrogowie chcieli go zniszczyć. Polacy jednak nie pozwolili  wyeliminować krzyża ze swojego życia. Po upadku komunizmu krzyż powrócił do szkół, urzędów publicznych, zakładów pracy, szpitali. Ks. proboszcz przypomniał słowa Jana Pawła II, który podczas pielgrzymki do Ojczyzny w Zakopanem wołał:
„Brońcie krzyża,  Brońcie Krzyża Od Giewontu do Bałtyku, nie pozwólcie, aby Imię Boże było obrażane w waszych sercach, w życiu społecznym, czy rodzinnym (…)”.
Dziś Krzyż znów wywołuje emocje, jednych niepokoi, drażni, innym daje ukojenie i nadzieję, dla jednych to skandal, dla innych największa świętość. Jedni domagają się jego usunięcia, inni go bronią; „Chwyćcie się mocno Krzyża, przytulcie się do Niego i módlcie się pod Krzyżem”, powiedział ks. proboszcz na zakończenie kazania.

Po Mszy świętej, o godz. 19.00 przeszliśmy ulicami naszej wioski, odprawiając Drogę Krzyżową. W blasku świec z krzyżami w ręku wyruszyliśmy z pod kościoła, zatrzymując się miedzy innymi pod 5 krzyżami. Przeszliśmy ulicami naszej wioski do krzyża w Centrum , dalej ulicą koło apteki – do krzyża i drogą w górę do krzyża na cmentarzu, gdzie była ostatnia stacja. Uroczystość zakończyliśmy odśpiewaniem Apelu Jasnogórskiego.

Dziękując wszystkim za udział i pomoc w zorganizowaniu modlitwy  ks. proboszcz powiedział, że stworzyliśmy wielką wspólnotę ludzi modlących się, którzy wierzą, że przez krzyż oraz modlitwę można pokonać wszelkie zło, wszelki grzech, można wyprosić łaskę nawrócenia i opamiętania.

relacja A. Janowski